Reprezentanții ISU și SVSU au monitorizat Dunărea pe segmentul aferent județului Giurgiu

De câteva zile se afla în vigoare avertizarea hidrologică de cod galben pe Dunăre, pe mai multe sectoare din Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ialomița, Brăila, Galați și Tulcea. Această avertizare presupune existența riscului de producere a viiturilor sau de creștere rapidă a nivelului apei, necesitând o vigilență sporită atât din partea autorităților cât și a populației.

În acest caz, echipe mixte formate din reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Giurgiu și ai Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Municipiului Giurgiu, au derulat astăzi, 12 aprilie, o acțiune de monitorizare pe Dunăre și pe brațele sale, pentru a se constata care este situația pe teritoriul județului nostru. Traseul a cuprins Canalul Plantelor, Dunărea în zona Cioroiu, Portul Giurgiu, zona Slobozia, brațul Țimurga și retur în zona Mocanu, brațul Ara, Mocănașu și brațul Dunărica.

Concluziile monitorizării sunt bune, cota Dunării aflându-se într-o ușoară scădere, înregistrând astăzi 630 de cm.

Ultima modificare: 12.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Dotarea construcţiilor cu instalaţii de încălzire se declară la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale